ceturtdiena, 2010. gada 26. augusts

Kas ir veselīgs uzturs un kā to sabalansēt?

Visi ir dzirdējuši pa terminu veselīgs uzturs. Veselīgu uzturu zināmā mērā vizuāli var raksturot ar uztura piramīdu taču tik un tā paliek atklāts jautājums par to ko konkrēti no uztura piramīdā redzamā un cik lielā apjomā vajadzētu ikdienā lietot. Iemesls tam ir tas, ka piramīdā ir attēloti daudz un dažādi produkti, kurus ikdienā mēs nemaz vai nu nelietojam vai apēdot visus noteikti pārēdīsimies.
Kā to panākt?
Svarīgi ir veikt uzturvērtības aprēķināšanu un zināt pārtikas produktu sastāvu, jo balstoties uz veselīguma norādēm un faktiem no kā sastāv viens vai otrs produkts ir izstrādātas rekomendācijas, kas ir attēlotas uztura piramīdā. Taču ikdienā pētīt nepilnīgo sīkajā rakstā drukāto uz pārtikas marķējuma jeb etiķetēm un rēķināt atbilstību rekomendētajām diennakts devām ir pārlieku apgrūtinoši un ikdienā praktiski neiespējami.
Šādos gadījumos palīgā nāk uzturvērtības marķējums pārtikas produktiem (nutrition labelling), kas uzskatāmā veidā attēlo svarīgākās uzturvielas ko satur 100 grami šī produkta. Turklāt, uz šī marķējuma procentuāli tiek norādīts cik šajā produktā ir konkrētā uzturviela, piemēram, olbaltumvielas, tauki, ogļhidrāti u.c. Izvēloties uzturā šādus produktus mums ir iespēja pašiem ikdienā padomāt par to ko ēdam, ierobežot pārlieku lielu patēriņu kādai uzturvielai vai pameklēt klāt kādu produktu, kurš satur uzturvielu, kuru lietojam par maz.

trešdiena, 2010. gada 25. augusts

Kādēļ ražotājam ir izdevīgs uzturvērtības marķējums?


Ražotājam no uzturvērtības marķējuma pašam par sevi labuma nav nekāda, tikai apgrūtinājumi, taču visam pamatā ir patērētāju vēlmes, jo tās nosaka produktu izvēli, kas šajā gadījumā ir par labu marķējumam, kas papildus izskaidro produkta uzturvērtību un atbilstību patērētāja ikdienas vajadzībām. Līdz ar to nozīmīgi paaugstinās iespēja pozicionēt labāk savu produktu tirgū un pieaug patērētāju lojalitāte šim produktam.

uzturvērtības aprēķināšana, uzturvērtības marķējums


1. Patērētāju vēlmes:
               Patērētāji vēlas redzēt īsu, skaidru un salasāmu produktu marķējumu un neuzskata, ka marķējumiem būtu jābūt veidotiem pēc identiskas shēmas, taču norāda, ka vēlas viegli orientēties un saņemt palīdzību nepieciešamo jautājumu noskaidrošanā. Līdz ar to tie vēlas, lai informācija būtu strukturēta un atsevišķas sadaļas kā piemēram uzturvērtība tiktu norādīta pēc unificētas shēmas neskatoties uz produktu veida vai zīmola;
               Patērētāji uzskata, ka it īpaši uzturvērtības marķējumam ir nepieciešams būt “autoritatīvākam” un tam ir skaidrāk jāsniedz plašāka informācija. Līdz ar to patērētāji vēlas redzēt informācijas pasniegšanu uz produkta marķējumu pēc unificētas shēmas, kuru atzīst Eiropas Savienības iestādes;
               Patērētāji daudzos gadījumos uzskata, ka informācija uz pārtikas marķējuma ir pārāk haotiska un sarežģīta un līdz ar to informācijai uz produkta būtu jābūt labi strukturētai, īsai, vienkāršai, atraktīvai un reizē atbilstošai patērētāju vēlmēm.
2. Patērētāji vēlas zināt ko tie ēd un vēlas ietekmēt savu ikdienas diētu, ko var nodrošināt balstoties uz šo marķējumu;
3. Iespēja vieglāk sadarboties ar uztura speciālistiem, kas var rekomendēt produktus ar šādu marķējumu patērētājiem;
4. Iespēja būt praktiski pirmajiem, kas ievieš šādu marķējumu uz saviem produktiem;
5. Ieviest šo sistēmu nāksies tik un tā saskaņā ar ES regulējumu;
6. Sastādīt šādu marķējumu var xpert.lv.


Par ieviešanas gaitu Lielbritānijā un rezultātiem:
“Although it is early days for thorough monitoring results to be coming through on the GDA scheme, there is some preliminary data emerging: Tesco has recently seen some 15 success in the use of GDAs. The retailers have introduced GDA labels in-store since April 2005 and have seen a marked change in buying patterns as a result. For instance, when GDA labels were added to Tesco ready meals, sales of lower fat meals outsold higher fat alternatives by more than 7%, whilst lower salt ready meals outsold higher salt products by 10%. Some early consumer research has shown that after less than one year in use, 70% of consumers are now aware of the GDA front-of- pack nutrition-labelling scheme. In addition, 87% of people said they found the labels easy to understand; 80% say they contain information that they would like to see on packaging; and 88% would like to see GDA 16 labels on even more packs.”

otrdiena, 2010. gada 24. augusts

Uzturvērtības marķējums

Lai nodrošinātu veiksmīgu pārtikas produkta konkurenci tirgū svarīgi ir sniegt pilnvērtīgu informāciju par šo produktu patērētājam. Līdz ar to ir nepieciešams nodrošināt uz produkta etiķetes tieši to informāciju par šī produkta īpašībām, ko vēlas uzzināt patērētājs lai tas izdarītu izvēli. Jo pilnīgāka un patērētāja prasībām atbilstoša informācija tiks sniegta, jo lielāka iespēja, ka patērētājs izvēlēsies tieši jūsu produktu.
Veicot pētījumus, lai noskaidrotu ko ir svarīgi uzzināt patērētājiem par produktiem tika secināts sekojošais:
  • Patērētāji vēlas redzēt īsu, skaidru un salasāmu produktu marķējumu jeb etiķeti un neuzskata, ka marķējumiem būtu jābūt veidotiem pēc identiskas shēmas, taču norāda, ka vēlas viegli orientēties un saņemt palīdzību nepieciešamo jautājumu noskaidrošanā. Līdz ar to tie vēlas, lai informācija būtu strukturēta un atsevišķas sadaļas kā piemēram uzturvērtība tiktu norādīta pēc unificētas shēmas neskatoties uz produktu veida vai zīmola;
  • Patērētāji uzskata, ka it īpaši uzturvērtības marķējumam ir nepieciešams būt “autoritatīvākam” un tam ir skaidrāk jāsniedz plašāka informācija. Līdz ar to patērētāji vēlas redzēt informācijas pasniegšanu uz produkta marķējumu pēc unificētas shēmas, kuru atzīst Eiropas Savienības iestādes;
  • Patērētāji daudzos gadījumos uzskata, ka informācija uz marķējuma ir pārāk haotiska un sarežģīta un līdz ar to informācijai uz produkta būtu jābūt labi strukturētai, īsai, vienkāršai, atraktīvai un reizē atbilstošai patērētāju vēlmēm.
  • Iedzīvotāju aptaujas liecina, ka patērētāji vēlas, lai sekošana līdzi uzturam kļūtu par ikdienas sastāvdaļu. Līdz ar to tieši atbilstoša un viegli lasāma informācija par produkta uzturvērtību tiks augsti novērtēta.
Visi šie faktori norāda uz to, ka nepieciešama vienota un patērētājam viegli lasāma shēma, kas parādītu pārtikas produkta īpašības. Vai tāda eksistē? Jā, un tas ir uzturvērtības marķējums. Šī sistēma ļauj jums uzreiz noskaidrot, cik liela daļa no ieteicamā kaloriju, cukuru, tauku, piesātināto taukskābju un citu nutrientu daudzuma diennaktī ir attiecīgajā produktā. Jums tikai jāapskata marķējums, jo tas ērtā grafiskā veidā to parāda kā redzams piemērā:

Līdz ar to mēs uzreiz varam ērti orientēties cik no ieteicamās enerģijas, tauku, ogļhidrātu, olbaltumvielu vai cita nutrienta dienas devas esam uzņēmuši ar 100 gramiem šī produkta.
Latvijā ar balstoties uz vērienīgu starptautisku pieredzi un starptautiski atzītiem informācijas avotiem šādu marķējumu sastādīt palīdzēs xpert.lv.

pirmdiena, 2010. gada 23. augusts

Uzturvērtības aprēķināšana

xpert.lv nodarbojās ar uzturvērtības aprēķināšanu un pārtikas marķējuma izstrādi klientiem.
Papildus obligātajam pārtikas produkta marķējumam jeb etiķetei, piedāvā izveidot uzturvērtības marķējumu, kurš precīzāk atbilst patērētāju prasībām, sniedzot tiem informāciju par produkta īpašībām uzskatāmā veidā.